11 dyscyplin do wyboru

Olimpiady Specjalne

Olimpiady Specjalne Polska

Olimpiady Specjalne Polska to program akredytowany przez międzynarodowy ruch Special Olympics Inc., którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport nasi zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Poza sportem tworzymy inicjatywy zmieniające świadomość społeczeństwa dot. potencjału, umiejętności i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Sport pozwala zawodnikom na pokazanie ich emocji, pełnienie różnych ról społecznych, edukację, aktywność zawodową i tym przełamujemy stereotypy, przyczyniamy się do lepszego zrozumienia i akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Trenuj z nami!

Od października 2018 r. działa przy szkołach Fundacji – Klub Olimpiad Specjalnych „SPACJA”. Nasi zawodnicy trenują następujące dyscypliny: pływanie, bowling, bocce, lekkoatletykę, badminton, piłkę nożną, siatkówkę, tenis stołowy, narciarstwo, narciarstwo biegowe, rakiety śnieżne.

Nasi podopieczni mogą pochwalić się licznymi sukcesami we wszystkich prowadzonych przez naszą fundację sekcjach; m.in. na XXVI Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych w Rybniku 2018 oraz w Turnieju Bowlingu w Tarnowskich Górach w 2019. Dzięki uczestnictwu w zajęciach fizycznych nasi podopieczni rozwijają aktywność ruchową, hartują organizm, wspomagają rozwój układu oddechowego i ruchowego oraz co najważniejsze – wykonują wszystkie ćwiczenia pod okiem wykształconych, przygotowanych do pracy z młodzieżą z niepełnosprawnościami specjalistami.

Sekcje sportowe

Klub Olimpiad Specjalnych Spacja prowadzi 11 sekcji sportowych
o następujących profilach:

Pływanie

Pływanie to nie tylko niezwykle ważna umiejętność życiowa, ale również efektywny trening całego ciała. Jest to bardzo różnorodny sport, dlatego też jego uprawianie przynosi naszemu zdrowiu wiele długofalowych korzyści.

Bowling

Bowling to obecnie najpopularniejsza odmiana kręgli, w której nie ma ograniczeń, również dla osób niepełnosprawnych. Ta dyscyplina sportu jest okazją do wspólnych spotkań integracyjnych oraz osób bardziej i mniej wysportowanych.

Narciarstwo

To doskonały sposób na wzmocnienie odporności w okresie zimowym, poprawia wydolność tlenową organizmu, płuc oraz serca. Narciarstwo to sport, który angażuje niemal wszystkie nasze mięśnie, a dzięki temu pozwala spalać mnóstwo kalorii.

Lekkoatletyka

Dzięki temu, że lekkoatletyka składa się z kilku stosunkowo zróżnicowanych dyscyplin, każdy młody adept ma szansę znaleźć w niej coś, co szczególnie przypadnie mu zarówno do jego gustu, jak i predyspozycji fizycznych.

Badminton

Wzmacnia i kształtuje mięśnie całego ciała – bieganie za lotką, odbijanie rakietką czy ciągłe skłony pozwalają na wyćwiczenie mięśni nóg, ramion, brzucha i pośladków, a także poprawia koordynację wzrokowo-ruchową.

Piłka nożna

Gry zespołowe, do których zaliczana jest piłka nożna, wpływają na rozwój fizyczny i osobowy człowieka. Ta dyscyplina ma walory socjalizacyjne – uczy pracy w grupie, która przydaje się w niemal wszystkich aspektach życia.

Siatkówka

Piłka siatkowa to dyscyplina sportu, która zwiększa ogólną wydolność organizmu, koordynację ruchową oraz kondycję, tym samym, wpływa na cały aparat ruchowy człowieka. Dlatego też przynosi zauważalne korzyści dla zdrowia.

Tenis stołowy

Grając w tenisa stołowego podpieczni ćwiczą koncentrację i szybkość reakcji. Ze względu na dynamikę sportu, zaangażowane są zarówno krótkie, jak i długie mięśnie. Zdaniem naukowców ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu.

Bocce

To dyscypliną sportu paraolimpijskiego pozwalającą na integrację osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Jest doskonałą metodą wyćwiczenia sobie zarówno koncentracji, jak i cierpliwości.

Narciarstwo biegowe

Jednym z największych plusów z uprawiania biegów narciarskich jest wszechstronny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu oraz aktywacja pracy wszystkich partii mięśniowych.

Rakiety śnieżne

Rakiety śnieżne są sprzętem umożliwiającym wędrówkę po głębokim śniegu. Dzięki rozłożeniu ciężaru ciała na większą powierzchnię pozwalają swobodnie poruszać się po śniegu bez zapadania. Spacery na rakietach śnieżnych to doskonały sposób na rozwijanie wszystkich partii mięśni ciała.